Chór „Collegium Cantorum” z Chełmna

 

opiekun – Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum”

strona internetowa – www.collegiumcantorum.pl

dyrygent

prezes – Danuta Ostałowska    tel.  782 517 503   e-mail: danuta1953o@wp.pl

adres do korespondencji:

Danuta Ostałowska

86-200 Chełmno

ul. Szkolna 4/32

 

 

 

Chór „Collegium Cantorum” działa w Chełmnie od listopada 1998 roku. Jego założycielem i dyrygentem do roku 2016  jest Michał Rajewski, prezesem Danuta Ostałowska. Pierwotnie chór przyjął nazwę „Lutnia”, potem została ona zmieniona na „Schola Cantorum”, a po roku na „Schola Cantorum Pallotiniensis”. Obecna nazwa używana jest od 2005 roku. W skład chóru wchodzą śpiewacy amatorzy: młodzież gimnazjalna, licealna, studenci i osoby dorosłe. W repertuarze chór sięga do muzyki dawnej i współczesnej, zarówno sakralnej jak i świeckiej.

Wśród licznych osiągnięć chóru na konkursach i festiwalach w ostatnich latach wymienić należy: Złote Pasmo  w XXXII Wielkopolskim Święcie Pieśni w Rawiczu,  I miejsce w IX Festiwalu Pieśni Chóralnej w  Czersku w roku 2007; Srebrny Dyplom w kategorii chorał gregoriański i Brązowy Dyplom w kategorii muzyka sakralna na Mundi Cantant – International Choir Competition w Olomouc (Czechy), I miejsce dla Męskiego Zespołu  Wokalnego i II miejsce dla  Chóru Mieszanego „Collegium Cantorum”  w II Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej „Vox Domini” w Prusicach w roku 2008; I miejsce w XI Festiwalu Pieśni Chóralnej w Czersku, I miejsce w IX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej w Wąbrzeźnie w roku 2009 ; II miejsce na III Wojciechowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Starogardzie Gdańskim w 2011 roku, jak również Srebrne Pasmo na V Wojciechowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Starogardzie Gdańskim w 2013 roku, II miejsce w Konkursie Chórów o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy w 2014 roku, Srebrne Pasmo na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Carmen Fidei” w Osiu w 2014 roku.Chór wyśpiewał Srebne Pasmo na III Wielkopostnym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Nowem nad Wisłą.

Chór „Collegium Cantorum” koncertuje na terenie całego kraju, śpiewa podczas uroczystości kościelnych, państwowych, rocznicowych. Jest organizatorem wielu koncertów muzyki chóralnej, m.in. podczas obchodów Dni Chełmna. Corocznie organizuje, poprzez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum”, Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie oraz Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni.

W  2007 roku nagrał płytę CD z kolędami pt. „Zaśpiewam Jezuskowi”.